Wyniki badania zrealizowanego dla Krajowego Rejestru Dlugów
TGM Research przeprowadził badania na zlecenie Krajowego Rejestru Długów badanie sprawdzające jak zmienił się budżet Polaków w 2021.
JAK WYGLĄDA BUDŻET POLAKÓW W TRAKCIE PANDEMI?
Budżet gospodarstw domowych zmienił się znacząco w trakcie pandemi. Polacy muszą dwa razy oglądać każdy rachunek. Podwyżki dotknęły większość Polaków, dotyczą podstawowych obszarów, takich jak opłaty za prąd, gaz i wodę. Najbardziej podskoczyły jednak raty kredytów i pożyczek oraz czynsz za mieszkanie. Tak wynika z badania „Portfel statystycznego Polaka w pandemii” zrealizowanego przez TGM Research dla Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
GŁÓWNE WNIOSKI:
9 na 10 Polaków uważa, że koszty życia w pandemii wzrosły.
88 proc. badanych Polaków uważa, że życie w pandemii jest drogie. Najmocniej odczuwają to seniorzy oraz mieszkańcy dużych miast.
Co trzecie gospodarstwo domowe musiało znacząco ograniczyć wydatki. Gorzej w stosunku do czasu przed pandemią swoją bieżącą sytuację finansową oceniają osoby mniej wykształcone oraz starsze, a co za tym idzie - częściej niepracujące, a także te o niższych dochodach miesięcznych.
W pierwszej kolejności Polacy opłacają czynsz (45% wskazań) i raty kredytów (33%). Dbają też o pokrycie kosztów energii (26%) oraz zakupów ratalnych i pożyczek (14%). Niższe miejsca na liście wydatków zajmują woda i gaz oraz podatek od nieruchomości (po 5 proc.). Natomiast faktury za wodę i gaz, a więc media niezbędne w gospodarstwie domowym, przesuwają na dalsze pozycje w planie spłat.
Ogólnopolskie badanie "Portfel statystycznego Polaka w pandemii" przeprowadzone w grudniu 2021 r. przez TGM Research na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej techniką wywiadów internetowych (CAWI) na reprezentatywnej próbie N=1004 Polaków w wieku 18-74 lata.
Chciałbyś się dowiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami w celu uzyskania informacji.